کاخ مرمر رامسر


عکس اول کاخ مرمر رامسر عکس دوم کاخ مرمر رامسر

کاخ سلطنتی رامسر یا کاخ مرمر یکی از نفیس‌ترین آثار دوران پهلوی در شمال ایران است . این کاخ به دستور رضاشاه پهلوی در سال 1316 به بهره‌برداری رسید و تا انقلاب سال 1357 به عنوان اقامتگاه خانواده پادشاهی استفاده می‌شد . ساختمان کاخ در میان باغی به مساحت 60000 متر قرار دارد که اولین نهال‌های مرکبات اصلاح شده و گیاهان تزیینی نایاب در این باغ کاشته شده ‌است و یکی از جالب‌ترین و متنوع‌ترین باغ‌های ایران است .

معماری این کاخ با زیر بنای حدود ششصد متر اثر مهندس هوانس اونیک قریبیان با نظارت معماران ایرانی و آلمانی آن روزگار است . بنای کاخ از سنگ مرمر سفید رگه در با ایوانی دارای ۴ ستون حجاری شده از سنگ مرمر یکپارچه ‌است و در دو سوی پلکان پشت کاخ ، دو مجسمه مرمرین ببر قرار گرفته ‌است . در ابتدای بنا یک تالار مرکزی قرار دارد که دربهای اتاق‌های جانبی به آن باز می‌شود .

پس از انقلاب ، این کاخ تحت مالکیت بنیاد مستضعفان قرار گرفته و با عنوان تماشاگه خزر به صورت موزه برای عموم قابل بازدید است . آثار به نمایش درآمده در این موزه شامل مبلمان ، شمعدان‌ها و بوفه‌های آنتیک ، مجسمه‌های برنزی و مرمرین نفیس و تابلوهایی از هنرمندان مشهور جهان است . در محوطه جلوی کاخ درخت کاجی به بلندای 23 متر وجود دارد که در سال 1392  خورشیدی کاشته شده است . این کاج به نام ۴ شاخ معروف است . ضخامت این درخت بیش از یک و نیم متر است . در حوض جلوی کاخ نیز حوض آبی رنگی وجود دارد که در آن تعدادی ماهی خاویار جهت تزیین نگهداری می‌شوند . آدرس کاخ مرمر رامسر در داخل شهر رامسر و در مسیر بسیار دسترسی قرار دارد .