باداب سورت


عکس اول باداب سورت عکس دوم باداب سورت

چشمه‌های باداب سورت در سال 1387 به عنوان دوّمین اثر طبیعی ملی ایران ثبت شد . در سال 1387 ، کوه دماوند ، چشمه‌های باداب سورت و سرو ابرکوه به عنوان سه اثر طبیعی به ‌وسیلهٔ سازمان میراث فرهنگی ثبت شدند . چشمه های باداب سورت بعد از چشمه پامو کاله ترکیه به عنوان دومین چشمه آب شور جهان ثبت جهانی شده است . چشمه‌های باداب سورت واقع در استان مازندران ، شهرستان ساری ، بخش چهاردانگه ، دهستان پشتکوه ، روستای قلعه سر ، قرار دارد .
چشمه‌های باداب سورت شامل دو چشمه با آب‌های کاملاً متفاوت از لحاظ رنگ ، بو ، مزه و حجم آب است . چشمهٔ پر آب دارای آب بسیار شور و دارای استخری با قطر حدود 15 متر و عمق زیاد است . چشمهٔ دوم که در بالا دست و شمال غربی این چشمه قرار دارد ، ترش مزه و دارای آبی به رنگ قرمز و نارنجی است ، در اطراف چشمه کمی رسوب آهن نشسته‌ است . جریان آب‌های رسوبی و معدنی این چشمه‌ها طی سال‌ها ، در شیب پایین دست کوهستانی خود ، صدها طبقه و ده‌ها حوضچهٔ بسیار زیبا به رنگ‌های نارنجی ، زرد و قرمز در اندازه‌های مختلف پدید آورده ‌است .
این طبقات و حوضچه‌ها در واقع جاذبهٔ اصلی و ویژگی منحصر به فرد چشمه‌های باداب سورت است . زیبایی این طبقات و محل ویژهٔ قرار گیری چشمه در دامنهٔ کوهستان و چشم اندازهای اطراف به ویژه در غروب تحسین برانگیز است . باداب ترجمهٔ تحت ‌اللفظی واژهٔ مازندارانی «وا اُ» است . وا (باد) به نوعی درد (رُماتیسم) اشاره دارد که با استفاده از آب معدنی درمان می‌شود . همچنین باداب به معنی آب همراه با گاز است .
این چشمه‌ها در ارتفاع 1840 متری واقع شده‌اند و در ایران بی‌نظیر هستند و تنها در شش کشور دیگر پدیده‌ای تا حدّی شبیه باداب سورت وجود دارد . اطراف چشمه پوشیده از درختچه‌های زرشک وحشی و ارتفاعات بالاتر پوشیده از جنگل‌های سوزنی برگ است . خبرگزاری مهر در گزارشی تصویری به تاریخ 29 مهر 1391 اعلام کرد که این چشمه‌ها در حال نابودی کامل هستند و این منطقه عاری از هر گونه مانع جدا کننده ، حصار ، نگهبان و حتی یک تابلوی اطلاعات یا راهنمایی و یا هشدار دهنده است .