نماد مجلس نمایندگان کشور هلند
معرفی کشور هلند

هفلند (به هلندی: Nederland (تلفظ: نــفیدفرلانت) ، به انگلیسی: The Netherlands و Holland) کشوری است کوچک در شمال غربی اروپا با شانزده و نیم میلیون جمعیت که بیشترشان مسیحی پروتستان هستند . جمعیت مسلمانان هلند نزدیک به یک میلیون نفر است . پایتخت هلند شهر آمستردام است ، اما به منظور تمرکززدایی بسیاری از وزارتخانه‌ها و سفارتخانه‌ها در شهر لاهه یا پیرامون آن مستقر شده‌اند .
هلند بخش اصلی و اروپایی پادشاهی هلند (به زبان هلندی: Koninkrijk der Nederlanden  کفنینک‌رَیک دفر نفیدفرلاندفن) بشمار می‌رود که جزایری را در آمریکای مرکزی نیز شامل می‌شود . هلند از شرق با آلمان همسایه ‌است و از جنوب با بلژیک و از غرب نیز از طریق دریا با بریتانیا . بندر روتردام دومین شهر بزرگ هلند است و از نظر مساحت و تعداد اسکله‌هایی که دارد ، بزرگ‌ترین بندر اروپا نیز به شمار می‌رود .
۲۵ درصد از زمین‌های کشور هلند پایین‌تر از سطح دریای آزاد قرار دارد و ۲۱ درصد از جمعیت آن در این مناطق زندگی می‌کنند . حدود ۵۰ درصد از زمین‌های هلند نیز ارتفاعی کمتر از یک متر از سطح دریا دارد . به این خاطر است که نام این کشور در زبان هلندی Nederland به معنی «سرزمین پست» (فروبوم) است و نامی که بسیاری زبان‌های دیگر برای این کشور به‌ کار می‌برند هم همین معنی را می‌دهد . هلند را در آلمانی Niederlande، در انگلیسی the Netherlands، در کرواتی  Nizozemska، در فرانسوی Les Pays-Bas، در ایتالیایی Paesi Bassi، در فنلاندی Alankomaat و در اسپانیایی Países Bajos می‌نامند که همگی در این زبان‌ها به معنی «سرزمین پست» است .
واژه هلند که در زبان فارسی و هم ‌چنین انگلیسی و عربی و بسیاری زبان‌های دیگر برای این کشور به‌ کار می‌رود در اصل نام منطقه‌ای از این کشور بوده (مقایسه شود : پارس/ایران) که برای اشاره همه کشور به‌ کار رفته است . واژه هلند Holland در زبان هلندی میانه به شکل holtland بود و معنی آن «سرزمین چوب» است .
اقتصاد
تولید ناخالص داخلی هلند (نه تولید ملی) در سال ۲۰۰۶ بیش از پانصد میلیارد یورو بوده ‌است و نرخ رشد اقتصادی در همین سال نزدیک به ۳ درصد بوده ‌است . رشد تورم در هلند از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۷ بطور میانگین حدود دو درصد گزارش شده ‌است . نرخ بیکاری در دورهٔ مشابه حدود دو درصد بوده ‌است (۴۰۰ هزار نفر و کمتر )
هلند در پرورش و تجارتف گفل مقام اول را در جهان داراست . دامداری و کشاورزی نیز از پایه‌های اقتصاد هلند محسوب می‌شود . هلندی‌ها علیرغم کوچکی کشورشان سهم بزرگی در تجارت و بانکداری جهانی دارند . ایالات متحدهٔ آمریکا یکی از بازارهای اصلی هلند است و کشورهای اتحادیه اروپا مهم‌ترین شرکای تجاری آن هستند . بیش از نیمی از سهام شرکت نفتی- گازی شل را هلند در اختیار دارد و مابقی را بریتانیا .
این شرکت که بخش هلندی آن به رویال داچ شل معروف است در زمینهٔ استخراج و تجارت نفت و گاز در سراسر جهان از جمله ایران فعالیت می‌کند . هلند خود نیز دارای ذخایر گاز طبیعی است و بخش از آن را صادر می‌کند . کشتی سازی و صنایع شیمیایی از دیگر صنایع مادر در هلند هستند . از شرکتهای بزرگ هلندی می‌توان به فیلیپس (صنایع الکترونیک) و هاینکن (یکی از عمده‌ترین تولید کنندگان آبجو در جهان) اشاره کرد . واحد پول هلند پیش از تبدیل به یورو ، فلورن یا گیلدر هلندی بود .
سیاست
حکومت هلند پادشاهی مشروطه ‌است که در آن شاه یا ملکه نقش چندان تعیین کننده‌ای در سیاست ندارد و بیشتر نماد وحدت ملی است . ملکهٔ فعلی هلند بئاتریکس نام دارد و پسر او آلکساندر ولیعهد است . دو مجلس نمایندگان در این کشور وجود دارد و حزب دارای بیشترین رأی در انتخابات پارلمانی نخست وزیر را برمیگزیند و دولت را تشکیل می‌دهد . او مهم‌ترین مقام سیاسی کشور شناخته می‌شود . احزاب دموکرات مسیحی ، سوسیال دموکرات (کار) ، سوسیالیست ، حزب سبزها و لیبرال از احزاب عمده در این کشور هستند .
طی چند سال اخیر و بخصوص در انتخابات پارلمانی ۲۰۱۰ حزب آزادی (راست افراطی به رهبری خیرت ویلدرس) صندلی‌های بیشتری در مجلس هلند بدست آورده و ممکن است در دولتف آتی به رهبری لیبرالها VVD حضور داشته باشد . تعداد قابل توجهی از نمایندگان مجلس هلند را شهروندان مهاجر ترک تبار و مراکشی تبار تشکیل می‌دهند . از ایرانیان مقیم هلند نیز «فرح کریمی» به نمایندگی از حزب سبزها در مجلس هلند حضور داشته ‌است .
جریانف راست گرای افراطی در هلند از جمله به خاطر رشد تعداد مهاجران در این کشور ، در دههٔ حاضر قدرت گرفت که نتیجهٔ آن ورود احزابی چون ال‌پی‌اف (فهرست پیم فورتاین) به پارلمان و دولت بود . با کشته شدن پیم ففرتاین بدست یک هلندی ، او و بعد حزب اش از صحنهٔ سیاست حذف شدند و خیرت ویلدرس با «حزب آزادی» طرفداران او را به سوی خود جلب کرد و وارد پارلمان شد . ویلدرز مخالفف حضور مسلمانان در هلند است چرا که اسلام را یک تهدیدف رو به گسترش می‌داند که باید جلوی آن را گرفت . قتل فیلمساز هلندی تئو فان خفخ (ون گوگ) توسط یک مراکشی در سال ۲۰۰۴ به حزبف ضداسلامیف ویلدرس کمک کرد تا وارد پارلمان بشوند .
در فروردین ۱۳۸۷ نمایش فیلم کوتاهی از خیرت ویلدرس بنام فتنه مخالفت‌های زیادی در هلند و خارج از این کشور برانگیخت . او در این فیلم قرآن و مسلمانان را مروج خشونت می‌داند . نخست‌وزیر پیشین دولت هلند ، یان پیتر بالکنففنده که از حزب دموکرات مسیحی است این فیلم را محکوم کرد . بر خلاف نگرانی‌ها ، مسلمانان هلند خشونتی بر علیه این فیلم نشان ندادند و از روش‌های قانونی برای اعتراض به آن استفاده کردند . رسانه‌های دولتی هلند آگاهانه به مسلمانان میدان دادند تا مخالفت هایشان را ابراز کنند .
هلند عضو قدیمی اتحادیهٔ اروپا و همچنین عضو پیمان نظامی ناتو است . دولت هلند از حملهٔ آمریکا به افغانستان و عراق پشتیبانی کرد و هم اکنون در افغانستان نیرو دارد . اما این نیروها در سال ۲۰۱۰ افغانستان را ترک خواهند کرد (در نتیجهٔ اختلاف نظرهای احزاب اصلی که حتی به انحلال کابینه در هلند انجامید ) .
هلند همراه با بلژیک و لوکزامبورگ ، بنفلوکس را تشکیل می‌دهند . این نام یک پیمان همکاری منطقه‌ای بین این سه کشور است و از ترکیب نخستین حروف نام این کشورها ساخته شده ‌است و این پیمان مادر پیمان اروپای یکپارچه ‌است .
جغرافیا
هلند در واقع یک دلتای سرسبز است که رودخانه‌هایی چون راین از میان آن می‌گذرد . از این رو هلند کوه ندارد و ارتفاع بلندترین تپه در جنوب این کشور ۳۲۲ متر بیشتر نیست . خاک هلند بیشتر ماسه‌ای ست . بخش‌های وسیعی از سرزمین هلند را کشتزارها و چراگاه‌های سرسبز تشکیل می‌دهند و دریاچه ها و نهرها و جنگلهای طبیعی و مصنوعی در آن به وفور یافت می‌شود . هلند سرزمینی پر باران است با زمستانهای طولانی و تابستانهای کوتاه و ملایم .
بادهای تند بخصوص در مناطق ساحلی از ویژگیهای جوی آن است و سیلابهای موسمی تهدیدی همیشگی اما کنترل شده برای این سرزمین کوچک محسوب می‌شوند . مهار آب دریا و رودخانه‌ها همواره یکی از چالش‌های هلند بوده ‌است و آنها در این کار و نیز در ایجاد خشکی در دریا بسیار پرتجربه هستند . شهرهای جدیدی چون آلمیره و لیلی‌استاد که در جنوب دریاچهٔ ایسل‌میر واقع اند ، در چنین زمین‌هایی بنا شده‌اند .
مردم
زبان رسمی هلند ، هلندی است (به هلندی:Nederlands). این زبان شاخه‌ای از زبان‌های ژرمنی است و به آلمانی شباهت‌هایی دارد . برخی واژگان فرانسوی نیز از دوره‌های تسلط فرانسویان بر این منطقه ، در زبان هلندی جذب شده‌اند . گسترهٔ جغرافیایی زبان هلندی به جز کشور هلند ، استان‌های شمالی بلژیک را نیز در بر می‌گیرد . در مستعمرات هلند از جمله در سورینام لهجه‌های بومی‌شدهٔ هلندی کاربرد داشته ‌است .
در کشور هلند در حدود ۶۵ هزار فارسی‌زبان سکونت دارند ، ۳۰ هزار ایرانی و ۳۵ هزار نفر از کشور افغانستان .
فرهنگ
هلند نقاش‌های شناخته شده‌ای داشته ‌است . در سده ۱۷ میلادی ، در زمانی که جمهوری هلند در اوج خود بود ، استادان بزرگی همچون رامبرانت ، یوهانس ورمر ، جان استین ، جیکوب ایساکزون و بسیاری دیگر فعالیت می‌کردند . نقاش‌های مشهور سده ۱۹ و ۲۰ هلند ، ون گوگ و پیت مپندریان بوده‌اند . موریس اشر هنرمند گرافیست این دوران بود . هلند خانهٔ فیلسوف‌های بزرگی چون اسپینوزا و دزیدریوس اراسموس بوده‌ است . تمام کارهای اصلی دکارت در هلند انجام شده ‌است .

هلند در یک نگاه
معرفی اجمالی

زبان : -

دين : -

جمعيت : -

تعداد توریست : -

ساختار دولتی

پایتخت : آمستردام

حکومت : -

تعطیل ملی : -

احزاب سیاسی : -

ساختار اقتصادی

واحد پول : -

شرکاء تجاری : -

کشاورزی : -

صنعت : -

رشد اقتصادی : -

ساختار ارتباطات

خط تلفن : -

همراه : -

کاربر اینترنت : -

شناسه اینترنت : -

سایت : -

ساختار جغرافیایی

مساحت : -

آب و هوا : -

همسایه ها : -

منابع طبیعی : -

اختلاف ساعت : -

ساختار حمل و نقل

خطوط نفت : -

زمینی : -

راه آهن : -

آبی : -

فرودگاه : -